Специализирана серия турове „Централна Азия“
Програмата е разработена на базата на международен професионален опит и следва утвърдени стандарти в туризма.
Разгледайте и останалите програми от серията:
Казахстан →
Киргизстан →
Узбекистан →
Таджикистан →
Туркменистан →

Цена от 1 579 € на човек (настаняване в двойна стая).
Гарантирано отпътуване 2026
Екскурзията се провежда в малки групи с ограничен брой места. Препоръчваме ранна резервация.
🌸Пролет
| 30.03–04.04.2026 | 13.04–18.04.2026 | 20.04–25.04.2026 |
| 27.04–02.05.2026 |
☀️ Лято
| 08.06–13.06.2026 | 01.07–06.07.2026 | 22.07–27.07.2026 |
| 19.08–24.08.2026 |
🍂 Есен
| 31.08–05.09.2026 | 14.09–19.09.2026 | 28.09–03.10.2026 |
| 12.10–17.10.2026 |
📄 Изтегли програмата (PDF)
Отговаряме в рамките на 1 работен ден
Важна информация:
▸ Турът се провежда без риск от анулиране.
▸ Минимален брой за записване: 1 участник.
▸ Обслужването е на руски език.
1️⃣ Кратко описание
Душанбе – Маргеб – езерото Искандеркул – Пенджикент – археологически комплекс Саразм – Маргузорските езера (Седемте езера) – Самарканд
Поради по-удобните международни полетни връзки началото или краят на програмата са предвидени на летищата в Узбекистан.
Пътешествие през сърцето на Таджикистан – страна на високи планини, древни градове и неподправени традиции. Започваме в слънчевия Душанбе с неговите музеи, паркове и ориенталски базари, продължаваме към крепостта Гисар и старинния Пенджикент – един от най-древните градове в Централна Азия.
Маршрутът преминава през величествените Фански планини – до легендарното езеро Искандеркул и живописните Маргузорски езера, където природата и традиционният живот на местните общности се съчетават по впечатляващ начин. Ще посетим и Саразм – обект на ЮНЕСКО и едно от най-ранните селища по древните търговски пътища.
Пътуването завършва в историческия Самарканд в съседен Узбекистан – естествен културен финал на маршрута през региона. Турът е идеален за любители на природата, историята и автентичния Изток.
2️⃣ Програма накратко
Ден 1 | Пристигане в Душанбе – столицата на Таджикистан
Ден 2 | Душанбе – градска екскурзия и крепостта Хисар
Ден 3 | Душанбе – планинското селище Маргеб – езерото Искандеркул
Ден 4 | Искандеркул – водопадът „Фанска Ниагара“ – древният Пенджикент
Ден 5 | Пенджикент – Саразм (ЮНЕСКО) – Седемте Маргузорски езера
Ден 6 | Таджикистан – Узбекистан – пристигане в Самарканд
Ден 7 | Самарканд, отпътуване
3️⃣ Акценти на пътуването
• Фанските планини – едни от най-красивите планински пейзажи в Централна Азия
Пътешествие сред впечатляващи алпийски върхове, дълбоки долини и кристално чист въздух – регион, който често е наричан „скритият рай на Памирите“.
• Езерото Искандеркул – легендарното езеро на Александър Македонски
Едно от най-живописните високопланински езера в Централна Азия, разположено на 2195 м надморска височина сред величествените Фански планини.
• Водопадът „Фанска Ниагара“
Кратък преход до впечатляващия 43-метров водопад в живописното ждрело на река Искандердаря – една от най-красивите природни гледки в Таджикистан.
• Пенджикент – древният град на Согдиана
Разглеждане на руините на град с над 5500 години история, известен като „Средноазиатските Помпеи“, с останки от цитадела, храмове на огъня и уникални стенописи.
• Саразм – едно от най-древните селища в Централна Азия (ЮНЕСКО)
Археологически комплекс от IV–III хилядолетие пр.н.е., разкриващ началото на градската цивилизация в региона и древните търговски маршрути на Лазуритния път.
• Седемте езера – природно бижу на Фанските планини
Живописна каскада от планински езера в долината Хафткул, всяко със собствен цвят и характер, разположени между 1598 и 2400 м надморска височина.
• Душанбе – модерната столица на Таджикистан
Запознаване с града чрез посещение на Националния музей на древностите и уникалната статуя „Буда в Нирвана“, една от най-големите будистки скулптури в региона.
• Среща с традиционния живот в планинските села
Посещение на местно селище във Фанските планини и запознаване с бита на планинските общности и техните традиции.
4️⃣ Настаняване
По време на пътуването са подбрани уютни и проверени места за настаняване, съчетаващи комфорт, добро разположение и автентична атмосфера на региона. Категорията е туристически клас 3*, като в планинските райони се използват характерни местни бази, съобразени с условията на природната среда.
Душанбе – Atlas B&B 3* или подобен
Малък и приветлив хотел в удобна градска локация. Стаите са комфортни, със собствен санитарен възел, климатик, Wi-Fi и закуска. Подходящ за почивка след полет и за начало на опознаването на столицата.
Езеро Искандеркул – планински котеджи
Настаняване сред природата, непосредствено до едно от най-красивите езера в Централна Азия. Котеджите са семпли, чисти и автентични, със стандартни удобства. Преживяването е насочено към атмосферата и природата, а не към лукса – една от най-запомнящите се нощувки по маршрута.
Пенджикент – Penjikent Plaza 3* / Rudaki 3* или подобен
Класически градски хотел с просторни стаи, самостоятелен санитарен възел, климатик, Wi-Fi и ресторант. Удобна база за разглеждане на древния град и околните археологически обекти.
Самарканд – Arba 3* / Jahon Palace 3* или подобен
Комфортен хотел в ориенталски стил, предлагащ спокойна обстановка след наситената програма. Стаите са оборудвани с всички основни удобства, а закуската е разнообразна. Добра отправна точка за разходки из историческия град.
Възможна е замяна с равностоен хотел от същата категория при запазване на стандарта и локацията.
5️⃣ За кого е подходяща програмата
Тази програма е създадена за пътешественици, които искат да открият по-малко познатите и автентични кътчета на Централна Азия – далеч от масовите туристически маршрути.
Турът е подходящ за:
• Любители на природата и планинските пейзажи – Фанските планини, високопланинските езера и живописните долини предлагат едни от най-красивите природни гледки в региона.
• Пътешественици с интерес към историята на Пътя на коприната – посещения на древни градове като Пенджикент и археологическия комплекс Саразм разкриват богатото културно наследство на Централна Азия.
• Туристи, които търсят автентични културни преживявания – срещи с местни общности, посещения на традиционни пазари и възможност да се усети ежедневният живот в Таджикистан.
• Любители на по-необичайни и експедиционни маршрути – програмата включва региони, които рядко се посещават от масовия туризъм.
• Самостоятелни пътешественици и малки групи, които ценят добре организирани маршрути с богата културна и природна програма.
Програмата е подходяща за хора с нормална физическа активност, готови за леки разходки сред природата и пътувания през планински райони.
6️⃣ Защо да изберете този тур
Един от най-живописните маршрути в Централна Азия
Програмата съчетава величествените пейзажи на Фанските планини, високопланински езера и древни градове, разположени по историческите пътища на региона.
• Баланс между природа и културно наследство
Маршрутът включва както природни забележителности – езерото Искандеркул и Седемте езера, така и значими исторически обекти като Пенджикент и археологическия комплекс Саразм.
• Посещение на малко познати, но изключително впечатляващи места
Таджикистан остава една от най-слабо посещаваните държави в региона, което прави пътуването истинско откривателско преживяване.
• Автентична атмосфера на Централна Азия
Разходки из местни базари, срещи с планински общности и възможност да се усети традиционният начин на живот.
• Внимателно подбран маршрут
Програмата е създадена така, че да съчетава най-интересните природни и исторически обекти в рамките на компактно и добре балансирано пътуване.
• Комфортна организация на пътуването
Подбрани места за настаняване, организирани трансфери и професионално екскурзоводно обслужване.
• Емоционална нощувка сред планините
Нощувка край езерото Искандеркул във Фанските планини – едно от най-запомнящите се преживявания в програмата.
Ден 1 – Отпътуване от София
Полет от София към Централна Азия. Нощен преход и подготовка за началото на пътешествието към Таджикистан – страна на високи планини, древни цивилизации и истинския дух на Пътя на коприната.
Ден 2 – Пристигане в Душанбе
Пристигане в Душанбе. Посрещане на летището и трансфер до хотела. Настаняване в хотела. Свободно време без транспортно и екскурзионно обслужване.
Душанбе е слънчевата столица на Таджикистан – модерен град с просторни булеварди, паркове и площади, носещи имената на поети и писатели. Името „Душанбе“ означава „понеделник“, защото тук някога се е провеждал голям седмичен пазар на кръстопътя на керванските пътища.
Нощувка.

Ден 3 – Душанбе и крепостта Хисар
Закуска. Панорамна обиколка на Душанбе.
Посещение на Националния музей на древностите на Таджикистан, където се съхранява уникалната 12,9-метрова статуя „Буда в Нирвана“ (VI–VIII в.) – един от най-ценните артефакти в Централна Азия. Разходка в парк Рудаки, Централния парк, при паметника на Исмаил Самани и внушителния флагшток – символи на съвременната таджикска държавност.
Отпътуване към руините на древната крепост Хисар (XVIII в.), разположена на около 30 км от града. Посещение на медресета от XVIII–XIX в. и мавзолей от XVI в. Следва посещение на ориенталския базар „Мехргон“, където ще усетите истинската атмосфера на Таджикистан и изкуството на източната търговия.
Връщане в Душанбе.
Нощувка.
Хранене: закуска
Ден 4 – Фанските планини и езерото Искандеркул
Закуска. Отпътуване към планинското село Маргеб. Разходка из селото, запознаване с традиционния начин на живот и местните пастири, както и с традиционните методи за преработка на мляко.
Обяд.
Продължаваме към високопланинското езеро Искандеркул (2195 м) във Фанските планини. Според легендата езерото носи името на Александър Македонски и е едно от най-красивите в Централна Азия. По пътя се разкриват впечатляващи панорами към планинските върхове.
Настаняване в планински котеджи край езерото – една от най-емоционалните нощувки в програмата, сред чист въздух и тишина.
Нощувка.
Хранене: закуска, обяд, вечеря

Ден 5 – Искандеркул – „Фанската Ниагара“ – Пенджикент
След закуска кратък лек пешеходен преход до водопада „Фанска Ниагара“ (43 м), разположен в живописно ждрело на река Искандердаря. От панорамната площадка се открива най-добрата гледка към водопада.
Отпътуване за Пенджикент – един от най-древните градове в Централна Азия, съществуващ повече от 5500 години. Някога важен културен център на Согдиана, той често е наричан „Средноазиатските Помпеи“ заради богатството на откритите стенописи.
Разглеждане на:
* музей Рудаки – родното място на великия поет
* руините на древния согдийски град (V–VIII в.)
* цитаделата и храмовете на огъня
* древния пазар
Посещение на местния базар.
Нощувка.
Хранене: закуска
Ден 6 – Саразм, Седемте езера и Самарканд
Закуска. Отпътуване към района на Седемте езера (Маргузорските езера).
По пътя посещение на археологическия комплекс Саразм (IV–III хил. пр.н.е.) – първият обект на ЮНЕСКО в Таджикистан и едно от най-древните селища в Централна Азия. През него е минавал Великият лазуритен път – предшественик на Пътя на коприната. Разглеждане на дворцови и култови останки и открити уникални артефакти.
Пристигане в долината Хафткул – седем живописни езера, разположени каскадно между 1598 и 2400 м надморска височина. Лека разходка по планински пътеки и пикник край едно от езерата.
Следобед – преминаване на таджикско-узбекската граница и трансфер до Самарканд. Настаняване и почивка.
Нощувка.
Хранене: закуска, обяд (пикник)

Ден 7 – Отпътуване
Закуска. Трансфер до летището в Самарканд и полет за връщане.
Край на програмата.
* Организаторът си запазва правото, при необходимост, да извършва промени в програмата, включително последователността на посещенията, като ги заменя с равностойни услуги и обекти, без това да води до промяна в общата стойност и характера на пътуването.
Цена на човек в двойна стая: от 1579 €
Доплащане за единична стая: 144 €
(Пакетната цена на тази класическа екскурзия до Туркменистан включва международни полети, трансфери, настаняване и екскурзоводско обслужване на руски език.)
Записванията се осъществяват от минимум 1 турист.
ℹ️ Самолетни билети и крайна цена
Самолетният билет е включен в пакетната цена с базова стойност 814 €.
При резервация тарифата се проверява в реално време.
Ако актуалната цена е по-висока, се доплаща единствено реалната разлика — без скрити такси, надценки или допълнителни комисиони.
По-ранната резервация позволява запазване на по-ниска крайна цена на пакета.
ℹ️ Валутен курс
Цените са изчислени при обменен курс 1 USD = 0.84 EUR.
При промяна на курса с до 5% туроператорът си запазва правото да коригира цената.
Пакетната цена включва
ℹ️ Програма и форсмажор
Програмата и разписание могат да бъдат коригирани при възникване на форсмажорни обстоятелства или при необходимост от оптимизация на маршрута, като се запазва общият характер и съдържанието на туристическата услуга.
Пакетната цена не включва
Условия за плащане
При записване се изисква депозит от 50% от общата цена на туристическия пакет.
Окончателното плащане се извършва не по-късно от 45 календарни дни преди датата на отпътуване.
За резервации, направени по-малко от 45 дни преди отпътуването, се заплаща 100% от стойността при подписване на договора.
Анулации и промени
Туристът уведомява туроператора писмено при отказ или промяна в резервацията.
Анулацията на самолетния билет се извършва съгласно тарифите на авиокомпанията.
Такси при анулация от общата цена на пакета:
• До 45 дни преди отпътуване – 10% от редовната цена или 12% при ранни записвания
• От44 до 30 дни– 50%
• От 29 до 15 дни– 80%
• Под 15 дни или при неявяване – 100%
Промени по резервацията
Промени в имена, дати или параметри на пътуването са възможни само при съгласие на доставчиците на услуги и могат да бъдат свързани с допълнителни такси.
Аеротур ММ | aerotourmm.com | Политика за поверителност | Платформа за ОРС | 2001-2025
Туроператор с Удостоверение №04625 / 28.01.2005 | Администратор на лични данни с идентификационен №115643 / 20.05.2013